بیشتر بدانید

اینورتر وسیله­ ای است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) برای مصرف، تبدیل می­کند. در یک سیستم خورشیدی اینورترها مانند قلب سیستم عمل می­کنند و برق DC تولید شده را به AC تبدیل می­کنند.

اینورتر منفصل از شبکه:

اینورترها از نظر شکل موج تولیدی در خروجی به سه دسته اینورترهای موج مربعی، موج مربعی اصلاح شده و سینوسی کامل تقسیم می شوند.

اینورتر موج مربعی (square wave inverters)

این اینورتر ارزان­ترین نوع اینورترها می باشد. موج مربعی، یک موج نامناسب و نامطبوع برای بیشتر وسایل الکتریکی است. این اینورترها معمولاً در توان­هایی کمتر از 500 وات، و با قیمت ارزان­تر نسبت به سایر اینورترها برای کاربری­های پرتابل مانند جافندکی خودرو و یا در کمپ­ها و … استفاده می­گردد.. از این رو این اینورترها جهت مصارف خانگی و صنعتی کارایی ندارند.

اینورتر سینوسی اصلاح شده (modified sine wave inverters)

شاید بتوان گفت که اقتصادی­ترین و معمول­ترین اینورتر همین نوع می باشد. این نوع اینورتر یک موج متناوب تولید می کنند که شکل این موج مابین شکل موج مربعی و شکل موج سینوسی کامل قرار می­گیرد. در بسیاری موارد به این نوع اینورترها، اینورتر شبه سینوسی (Quasi-Sine Wave inverters)  نیز گفته می­شود. مزیّت این نوع اینورتر ها قیمت پایین آنهاست و در کل کارایی خوبی دارند و بیشتر وسایل برقی مانند لوازم روشنایی، رادیو، بسیاری از تلویزیون­ها و کامپیوترها و … را می­توان با این اینورترها راه­اندازی کرد ولی بعضی از وسایل الکتریکی مانند بیشتر موتورها توانایی کار با این اینورترها را ندارند. پس نتیجه می­گیریم که این اینورتر برای مصارف کوچک کاربرد دارد.

اینورتر سینوسی خالص (pure sine wave inverter)

همانطور که از اسم این اینورتر مشخّص است یک موج سینوسی کامل یا خالص تولید می کند تا حدّی که در بعضی از اینورترها حتی یک موج سینوسی بهتر از برق شهر تولید می کند. این اینورتر قادر به راه­اندازی تمامی وسایل الکتریکی در حدّ توان خود می­باشد ولی قیمت این اینورتر گران است. پس می توان گفت بهترین نوع اینورتر این مدل است و می توان از این اینورتر برای تمامی مصارف استفاده کرد.

همان طور که بیان شد بهترین نوع اینورتر، نوع سینوسی خالص آن است ولی چون گران قیمت است نمی توان از آن در بسیاری از مصارف کوچک استفاده کرد. اما از میان دو اینورتر دیگر نوع شبه سینوسی بهتر از مربعی است. چون با اینورتر شبه سینوسی می توان وسایل الکتریکی موتور دار مانند یخچال را راه اندازی کرد فقط تلفات توان این وسایل بالاتر می رود و عمر آنها کمی کاهش پیدا می کند. اما اینورتر موج مربعی را اصلاً نباید برای وسایل موتوری استفاده کرد زیرا این نوع اینورتر در یک لحضه از مقدار مثبت به مقدار منفی می رود و این تغییر علامت ناگهانی برای وسایل موتوری بسیار خطرناک است. پس در کل باید در حد امکان از اینورتر سینوسی خالص و شبه سینوسی استفاده کرد.

اینورترهای متّصل به شبکه:

تفاوت اینورتر­های متّصل به شبکه با نوع جدا از شبکه، آن است که برای تزریق برق نیروگاه خورشیدی به شبکه سراسری برق طرّاحی شده­ اند. در واقع به­ جای اینکه ورودی این اینورتر ها برق باتری باشد، خروجی پنل­ های خورشیدی مستقیماً به آن وصل می شود. این اینورترها در ظرفیّت­های کوچک مثل 25 کیلووات با نام استرینگ اینورتر معروف هستند و در توان­های خیلی بزرگ مثل 500 کیلووات به CENTRAL INVERTER یا اینورتر مرکزی معروفند. در انتخاب این اینورتر ها محدوده رنج ولتاژ کاری، تعداد درگاه های MPPT، بیشینه جریان ورودی به اینورتر و میزان هارمونیک تولیدی مورد توجّه است. می­توان برای ساخت یک نیروگاه، چندین اینورتر را در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار داد و از مجموع توان­های خروجی آن ها استفاده کرد.

کلیه حقوق مادی و معنوی این پرتال برای شرکت پارس سولار محفوظ می باشد.