بیشتر بدانید

در همه سیستم‌های منفصل از شبکه که باتری ذخیره‌کننده انرژی است، شارژ کنترلر یک جزء ضروری محسوب می شود. شارژ کنترلر جریان شارژ و دشارژ باتری‌ها را کنترل می‌کند. شارژ کنترلر، باتری را در مقابل شارژ اضافی و یا افزایش ولتاژ که عمر آن را کم کرده و ممکن است باعث خطراتی نیز شود، محافظت می‌کند. همچنین از تخلیه کامل باتری جلوگیری کرده و سرعت دشارژ باتری را متناسب با نوع باتری و به منظور حفاظت از آن، محدود می‌کند. (دشارژ کردن سریع باتری موجب کاهش عمر آن می‌شود) اگر باتری‌ها به‌طور معمول شارژ شوند، عمر پیش‌بینی شده آن‌ها به‌طور چشم‌گیری کاهش پیدا می‌کند. کنترلرها ولتاژ باتری را بررسی می نمایند و هرگاه که ولتاژ باتری زیادتر از حد شود، جریان شارژ را متوقف می‌کند.این موضوع به خصوص در مورد باتری های sealed دارای اهمیت است .

مراحل عملکرد شارژ کنترلرها

بیشتر شارژ کنترلرهای بازار این سه مرحله را برای شارژ باطری ها انجام می­دهند :

  • مرحله  شارژ حداکثری (BULK):

در این مرحله ولتاژ تا حد ولتاژ BULK (معمولاً بین 14.2 تا 14.6 ولت ) زیاد می شود و بیشترین جریان برای شارژ باطری­ها کشیده می­شود امّا جریان در این مرحله ثابت است و تا ولتاژ باطری ها به 80 الی 90 درصد ولتاژ شارژ کامل برسد ادامه دارد . زمان این مرحله تقریبا نیمی از زمان شارژ باطری می­باشد و بیشترین شارژ باطری در این مرحله اتفاق می­افتد .(در این مرحله ولتاژ متغییّر و جریان ثابت است )

  • مرحله  شارژ کامل (ABSORBTION):

در این مرحله ولتاژ شارژ در حدّ همان ولتاژ BULK باقی می­ماند برای یک زمان معین ( معمولاً یک یا دو ساعت ) تا هنگامی که جریان به کمترین حدّ خود برسد، یعنی باطری به اشباع برسد. انتقال از مرحله­ی­ BULK به مرحله­ی ABSORPTION  به آرامی صورت می­گیرد، به دلیل اینکه ولتاژ دو مرحله تقریباً با یکدیگر برابر است . (در این مرحله جریان متغییر و ولتاژ ثابت است )

  • مرحله  شناوری (FLOAT):

زمانی که مرحله ABSORPTION  تمام شد ( معمولاً زمانی است که جریان شارژ به 3 درصد جریان نامی برسد ) ولتاژ تا حدّ ولتاژ مرحله FLOAT ( معمولاً 13.2 تا 13.6 ولت) کاهش پیدا می کند، و باطری ها یک جریان خود نگه دار یا جریانی که از تخلیه باطری جلوگیری می کند از سیستم دریافت می کنند ( در این مرحله هم ولتاژ ثابت است و هم جریان ) .

رابطه بین ولتاژ و جریان در این سه مرحله از شارژ بصورت شکل زیر است.

کلیه حقوق مادی و معنوی این پرتال برای شرکت پارس سولار محفوظ می باشد.