• +981732205403
  • IRAN - GOLESTAN - GORGAN
slide-071e755
slide-42a4578
slide-f060c63

اینورتر

اینورتر وسیله­ ای است که جریان مستقیم (DC) را به جریان متناوب (AC) برای مصرف، تبدیل میکنند. در یک سیستم خورشیدی اینورترها مانند قلب سیستم عمل می­کنند و برق DC تولید شده را به AC تبدیل می­ کنند.

 

کاهش مصرف انرژی و هزینه برق، کاهش جریان راه‌اندازی (به انگلیسی: Inrush Current) و افزایش عمر موتور، کنترل دور (سرعت) و جهت چرخش موتور، حفاظت در برابر اضافه‌بار، راه‌اندازی موتور با ولتاژ متغیر از برتری‌های استفاده از اینورتر هستند. اینورتر می‌تواند بار موتور را تشخیص داده و متناسب با آن، به موتور جریان بدهد که این جریان، اغلب، از جریان نامی موتور کمتر است.

اینورتر منفصل از شبکه

اینورترها از نظر شکل موج تولیدی در خروجی به سه دسته اینورترهای موج مربعی، موج مربعی اصلاح شده و سینوسی کامل تقسیم می شوند.

اینورترهای متّصل به شبکه

تفاوت اینورتر­های متّصل به شبکه با نوع جدا از شبکه، آن است که برای تزریق برق نیروگاه خورشیدی به شبکه سراسری برق طرّاحی شده­ اند. در واقع به­ جای اینکه ورودی این اینورتر ها برق باتری باشد، خروجی پنل­ های خورشیدی مستقیماً به آن وصل می شود. این اینورترها در ظرفیّت­های کوچک مثل 25 کیلووات با نام استرینگ اینورتر معروف هستند و در توان­های خیلی بزرگ مثل 500 کیلووات به CENTRAL INVERTER یا اینورتر مرکزی معروفند. در انتخاب این اینورتر ها محدوده رنج ولتاژ کاری، تعداد درگاه های MPPT، بیشینه جریان ورودی به اینورتر و میزان هارمونیک تولیدی مورد توجّه است. می­توان برای ساخت یک نیروگاه، چندین اینورتر را در کنار یکدیگر مورد استفاده قرار داد و از مجموع توان­های خروجی آن ها استفاده کرد.